ankara escort çankaya escort ankara escort çankaya escort ankara rus escort çankaya escort istanbul rus escort eryaman escort ankara escort kızılay escort istanbul escort ankara escort istanbul rus Escort atasehir Escort beylikduzu Escort

Kategori: Teknologji

02/04/2021
jhgjg.jpg

Një grup kriminal në fushën e krimeve kibernetike është shkatërruar në qytetin e Pogradecit, Gjashtë persona janë arrestuar në total, një prej të cilëve me banim në Tiranë, dhe një tjetër është shpallur në kërkim. Këta persona kanë ngritur një skemë mashtrimi kompjuterik ku përfitonin para duke përdorur e mashtruar persona që ishin të interesuar […]

19/03/2021
face.jpg

Instagram, WhatsApp dhe Facebook Messenger janë bllokuar në gjithë botën. Më shumë se 123,000 përdorues kanë raportuar probleme me Instagram në DownDetector, më shumë se 23,000 përdorues kanë raportuar probleme me WhatsApp dhe mbi 5,000 raporte ka patur Facebook vetëm në DownDetector. Facebook, i cili zotëron Instagram dhe WhatsApp, nuk i është përgjigjur ende një kërkese për […]

24/02/2021
planeti.png

Gjëra të çuditshme po ndodhin në skajet e jashtme të sistemit tonë diellor. Një objekt deri në dhjetë herë më shumë se masa e Tokës, po tërheq të tjerët drejt tij. A është ai një planet, apo diçka tjetër? Percival Lowell ishte një njeri me shumë gabime. Shkrimtari dhe biznesmeni i shekullit XIX-të – kishte […]

17/02/2021
tiktok-2.jpg

Disa shoqata të konsumatorëve në Europë kanë bërë një ankesë kundër TikTok lidhur me përdorimin e të dhënave nga platforma. Organizata Europiane e Konsumatorit (BEUC) njoftoi ankesën duke akuzuar rrjetin social për shfrytëzimin e të drejtave dhe të dhënave të përdoruesve të rinj. “TikTok bie ndesh me shkelje të shumta të të drejtave të konsumatorit […]

09/02/2021
wp-2.jpg

Së fundmi është folur gjatë për një mashtrim që po bëhet përmes aplikacionet WhatsApp, që përdoret gjerësisht për të shkëmbyer mesazhe me tekst dhe audio, imazhe etj. “Përshëndetje, më falni, ju kam dërguar një kod 6-shifror me SMS gabimisht, mund të ma dërgoni ju lutem? Është urgjente!”, ky është mesazhi që po qarkullon dhe që […]

01/02/2021
tiktok.jpg

Pse t’i kufizoni patatinat në një pjatë të vogël, kur mund t’i shpërndani në të gjithë tavolinën? Kjo është ideja që qëndron pas trendit të TikTok: “Nacho Table”, ku njerëzit po shpërndajnë “nachos” në një sipërfaqe të madhe. Për më shumë shije, në tavolinë vendosen dhe salca të ndryshme, lime (limon), sallatë, fileto pule, avokado […]

31/01/2021
wp.png

WhatsApp po përdor mesazhet e Statusit – versionin e tij të Stories – për t’i siguruar përdoruesit në lidhje me privatësinë. Aplikacioni i mesazheve në pronësi të Facebook ende po lufton me perceptimet në lidhje me ndryshimet e ardhshme në politikën e saj të privatësisë. “Ka pasur shumë keqinformim dhe konfuzion rreth azhornimit tonë të fundit dhe […]

29/01/2021
apple-2.jpg

Kompania “Apple” raportoi fitimin e tremujorit të parë që tejkaloi vlerësimet e Wall Street, pasi të ardhurat e krijuesit të iPhone tejkaluan 100 miliardë dollarë të nxitura nga kërkesa e fortë për iPhone-et më të fundit. Fitimet e tremujorit të parë të “Apple” u rritën në 28.76 miliardë dollarë ose 1.68 dollarë për aksion nga […]

23/01/2021
google.jpg

Google ruan automatikisht të gjitha të dhënat tuaja sapo identifikoheni (sign in) – duke filluar nga historiku i këkimeve dhe lundrimit në internet, vendndodhja përmes Google Maps e deri te historiku i videove në YouTube. Bazuar te këto të dhëna, Google shfaq reklama për ju, sugjeron web-series, njeh restorantet tuaja të preferuara dhe shumë, shumë […]