ankara escort çankaya escort ankara escort çankaya escort ankara rus escort çankaya escort istanbul rus escort eryaman escort ankara escort kızılay escort istanbul escort ankara escort istanbul rus Escort atasehir Escort beylikduzu Escort

FOTOREPORTAZH/ Tirana e betonit, qendra mbytet me ndërtime shumëkatëshe

fotoreportazhi

Që Tirana është kthyer në një qytet katrahurë që kur Erion Veliaj është bërë kryebashkiak, kjo nuk do ‘as men e as kalem’.

Qyteti është nën pushtetin e betonit të lejuar me firmën e Veliajt. Vetëm pak ditë më parë, një raport ndërkombëtar tregonte se në Tiranë me firmën e Erion Veliaj pastrohen miliarda euro, para të pista.

Këto para po pastrohen pikërisht me ndërtime në kryeqytet, ndërtime kudo pa asnjë studim urbanistik të më parshëm.

Tirana është bërë një qytet i pajetueshëm, pasi në çdo rrugë dhe rrugicë trafiku i makinave është kilometrik.

Kjo ka sjellë edhe rritjen e nivelit të ndotjes në nivele alarmante, siç edhe theksohej në raportin e fundit të agjencisë evropiane të ndotjes.

Sipas këtij raporti në Shqipëri më shumë njerëz vdesin në 1 ditë nga ndotja e ambientit se koronavirusi Covid 19.

Për të u’a ilustruar këtë gjendje, ka menduar fotografi Malton Dibra i Agjencisë LSA që ka sjellë një kolash me foto nga Tirana që po betonohet.